Ranking Gmin Podkarpacia 2018
Ideą Rankingu Gmin Podkarpacia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie woj. podkarpackiego. Wyniki Rankingu oparte zostały o dane statystyki publicznej za rok 2017, zebrane i przeanalizowane przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie. Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 10 wskaźników mierzących m.in.
- Dochody własne na 1 mieszkańca
- Wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca
- Wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca
- Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska
na 1 mieszkańca - Budżety środków europejskich na 1 mieszkańca
- Zadłużenie gmin na dochód ogółem
- Przyrost naturalny na 1 tys. mieszkańców
- Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców
- Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem
- Podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrze REGON na 10 tys. mieszkańców.
Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa podkarpackiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega i Krosna.
Patronat Honorowy nad Rankingiem objął Wojewoda Podkarpacki. Patronaty medialne objęli: Radio Rzeszów i TVP3 Rzeszów.
Pierwsza dwudziestka gmin w Rankingu:
- Gmina Solina
- Gmina Trzebownisko
- Gmina Pysznica
- Gmina Dębica
- Miasto i Gmina Nisko
- Gmina Cisna
- Gmina Medyka
- Gmina Krasne
- Gmina Jarocin
- Miasto i Gmina Ropczyce
- Gmina Iwierzyce
- Gmina Żyraków
- Miasto i Gmina Głogów Małopolski
- Gmina Mielec
- Gmina Tuszów Narodowy
- Gmina Kamień
- Gmina Miejska Mielec
- Gmina Ostrów
- Miasto i Gmina Przecław
- Gmina Czarna.
Intencją pomysłodawców jest, aby corocznie organizowany Ranking Gmin Podkarpacia stał się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzając do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych. Uważamy, że przeprowadzone analizy statystyczne (Urząd Statystyczny w Rzeszowie wylicza w oparciu o 10 wskaźników jeden wskaźnik syntetyczny) mogą stać się podstawą poważnej dyskusji zarówno nad rozwiązaniami bieżącymi, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju całego regionu.
Wyniki Rankingu ogłoszono 10 grudnia podczas zorganizowanej FRDL Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego konferencji Najważniejsze wyzwania stojące przed samorządem w nowej kadencji 2018 – 2023. W wydarzeniu uczestniczyło ok. 70 przedstawicieli JST - wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów, sekretarzy oraz skarbników gmin, miast i powiatów z woj. podkarpackiego. Konferencja miała na celu poszerzenie świadomości przedstawicieli JST dotyczącej nadchodzących wyzwań, które stoją przed włodarzami samorządowymi w kolejnych pięciu latach sprawowania władzy. Wśród prelegentów znaleźli się Poseł Krystyna Wróblewska, Magdalena Kryczka - radca prawny w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim oraz Tadeusz Konarski - ekspert w zakresie organizowania i finansowania oświaty.
Konferencja Najważniejsze wyzwania stojące przed samorządem w nowej kadencji 2018 – 2023 była odpowiedzią na potrzebę zdobycia przez kadrę zarządzającą oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego praktycznej wiedzy z zakresu zmian prawnych, przed którymi stoją jednostki samorządu terytorialnego w nowej kadencji, a które dotyczą zagadnień mających wpływ na funkcjonowanie i organizację pracy w jednostce. Omówione zostały kwestie związane ze szkolnictwem ponadpodstawowym w okresie reformy oświaty, zmianami w ustawach samorządowych z 2018 r. mającymi wpływ na realizację zadań JST w nowej kadencji oraz finansowaniem oświaty przez JST. Samorządowcy uzyskali kilka wskazówek, co zrobić, żeby oświata kosztowała JST mniej niż dotychczas oraz jak realizować zadania, by były zgodnie z przepisami prawa.