Kto ponosi odpowiedzialność za stan cyberbezpieczeństwa w urzędzie? Czy wdrażane przez jst zabezpieczenia faktycznie działają? Czy kadra zarządzająca zdaje sobie sprawę ze swojej roli w procesie ochrony informacji? Czy pracownicy wiedzą, jak zgłaszać incydenty i dlaczego to jest tak ważne?
Czym jest zapewnienie ciągłości działania i zarządzanie incydentami?
• W 2023 r. weszła w życie nowa dyrektywa NIS2 dotycząca zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach Unii Europejskiej, a w najbliższym czasie wejdzie w życie nowa ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) jako krajowa implementacja dyrektywy. Wprowadzane zmiany mają istotny wpływ na dotychczasowo stosowaną praktykę w jednostkach, wobec czego aktualizacja wiedzy kierowników i dyrektorów, a szczególnie najwyższego kierownictwa jednostek samorządu terytorialnego oraz osób zajmujących na co dzień ochroną informacji i cyberbezpieczeństwem w tym obszarze ma kluczowe znaczenia dla zapewnienia skutecznej ochrony informacji w urzędzie oraz zgodności z aktualnymi wymaganiami w tym także RODO i KRI. Warto pamiętać, że w projekcie nowej ustawy KSC, to najwyższe kierownictwo ponosi odpowiedzialność za wdrożenie środków cyberbezpieczeństwa nawet jeśli te zadania deleguje na innych. A to będzie bardzo ważna zmiana w codziennej ochronie zasobów informacyjnych urzędów. Dodatkowo Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrole w jst w całym kraju, które przynoszą bardzo zaskakujące wyniki np. dużego braku świadomości cyberzagrożeń wśród pracowników jst i to niezależnie od wielkości jednostki.
• Podczas proponowanego szkolenia:
- Krok po kroku omówimy zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem w jst oraz jednostkach podległych i roli kadry zarządzającej w zakresie rekomendowanym w powyższym projekcie oraz dyrektywie NIS2 i planowanej ustawie o KSC.
- Przeanalizujemy występujące cyberzagrożenia i ich konsekwencje.
- Przypominamy procedury, jakie w zakresie cyberbezpieczeńtwa powinny być wdrożone w jednostce oraz wskażemy, na co w ich zapisach szczególnie zwracać uwagę.
- Zaprezentujemy zadania i obowiązki jednostek ze szczególnym uwzględnieniem zgłaszania incydentów.
- Prezentowane zagadnienia prawne będziemy popierać licznymi przykładami z praktyki dla lepszego zobrazowania omawianych regulacji i zasad postępowania.