Rozdział państwa od kościoła. Analiza dotycząca bezstronności (neutralności) światopoglądowej władz publicznych na szczeblu samorządu terytorialnego we współczesnej Polsce
15 sierpnia to jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych – Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Jednocześnie w Kościele Katolickim jest to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W dniu, w którym obchody państwowe łączą się z religijnymi warto zastanowić się nad relacjami między państwem a kościołem.
W polskim ustawodawstwie można mówić o tzw. przyjaznym rozdziale kościoła od państwa. Gwarantują go postanowienia Konstytucji, Konkordatu oraz ustaw, na czele z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Władze - w tym samorządowe - mają obowiązek zachować neutralność w sprawach światopoglądowych, przy jednoczesnym zapewnieniu swobody wyznania i równouprawnienia wszystkich związków wyznaniowych. Rozdział, o którym tu mowa nie jest nastawiony na rywalizację – przeciwnie, zakłada współpracę między władzami a organizacjami religijnymi, jednak przy zachowaniu wzajemnej odrębności.
O tym, jak zasada neutralności światopoglądowej władz publicznych na szczeblu samorządowym zdefiniowana jest w polskim prawie pisze dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.