• Poznasz aktualne, kilkakrotnie zmieniane w ostatnich latach regulacje dotyczące kwestii robót budowlanych przy obiektach mających cechy zabytku, a także na obszarach, które również mogą być wpisywane do rejestru zabytków.
• Zdobędziesz umiejętności radzenia sobie z interpretacją i stosowaniem ciągle modyfikowanych przepisów tak, aby uniknąć ewentualnej odpowiedzialności, czy to związanej z naruszeniem procedur Prawa budowlanego czy przepisami ustawy dotyczącej zabytków.
• Zapoznasz się ze specyfiką łącznego stosowania wielu przepisów przy realizacji robót budowlanych w obiektach zabytkowych.
• Zdobędziesz wiedzę związaną z postępowaniem w przypadku różnych form ochrony konserwatorskiej.
• Poznasz najczęściej występujące nieprawidłowości i popełniane błędy oraz wskazówki, jak ich unikać, przykładowo:
- Brak pozwolenia od wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonanie robót budowlanych.
- Niewyznaczenie inspektora nadzoru inwestorskiego przy remoncie obiektu zabytkowego.
- Niewłaściwe uzgodnienia inwestora z WZK w trybie art. 25 ustawy programu zagospodarowania zabytku, w tym wykorzystanych technologii i materiałów.
• Dowiesz się:
- Czy w przypadku robót budowlanych wykonywanych w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków ustanowienie inspektora nadzoru jest obowiązkowe dla inwestora?
- Czy „stare”, wydawane do roku 2000, wtedy bezterminowe, zaświadczenia są dalej honorowane przez służby konserwatorskie?
- Jaki termin ma WKZ na wydanie zaleceń konserwatorskich w trybie przewidzianym przez art. 27 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami?
- Co grozi kierownikowi budowy za zniszczenie nierozpoznanego (przez niego) zabytku archeologicznego?
- Czy na zabytku, który jest moją własnością, mogę powiesić reklamę, antenę itp. bez akceptacji (pozwolenia) WKZ?
Nieruchomości, zagospodarowanie przestrzenne, budownictwo