Image layer

Image layer

Image layer

Image layer

Moja Polska Samorządna

Z zebranych filmów stworzymy jeden wspólny film: „Nasza Polska Samorządna” na 25-lecie reformy samorządowej w 2015 roku! 

Rok 2014 to rok szczególny, w którym upływa 25 lat wolnej i demokratycznej Polski. Jest to doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim o reformie samorządowej, która radykalnie zmieniła ustrój Polski. Pragniemy przypomnieć o tym, jak dzięki zaangażowaniu i determinacji kilku wizjonerów, którzy umieli pociągnąć za sobą wielką rzeszę odważnych ludzi, udało się odbudować samorządność lokalną, wizję „małych ojczyzn”, zrywając z monolitem władzy centralnej. Wprowadzenie reformy samorządowej wymagało wielkiej rozwagi i odwagi w podejmowaniu pionierskich decyzji, stawiania czoła dotychczasowym elitom władzy, całkowitego przekształcenia wszystkich sfer naszego życia. Poprzez nasz konkurs chcemy ukazać skalę przemian i trud ich wprowadzania! Chcemy odnaleźć pierwszych samorządowców i ludzi, którzy zaangażowali się w budowanie samorządności w całym kraju, w najmniejszych nawet miejscowościach, biorąc w swoje ręce sprawy swojej wspólnoty mieszkańców. 

Każdy może wziąć udział w konkursie i zrealizować wybrany moduł filmu o samorządzie: wczoraj, dziś i jutro. Z tych modułów zbudujemy wspólny film. Uczestnicy podzieleni są na dwie grupy wiekowe: młodzież do 18 roku życia i dorośli.

 

Czekają wysokie nagrody!

 

Zapraszamy do poznania szczegółowych informacji o konkursie http://millionyou.com/polskasamorzadna

Jako pomoce do zrobienia filmu i zgłębienia tematu początków reformy samorządowej proponujemy obejrzenie zrealizowanego przez Fundację filmu „Zdarzyło się tylko w Polsce” http://www.frdl.org.pl/index.php/galeria/articles/zdarzylo-sie-tylko-w-polsce.html reż. Pawła Kędzierskiego, a opiekunów młodzieży zapraszamy do poznania scenariusza zajęć wokół tego filmu.

Szczególnie zachęcamy do przeprowadzania wywiadów ze „świadkami historii”, czyli pierwszymi samorządowcami. Zebrany materiał przekażemy do Archiwum Przełomu 1989-1991.

Konkurs realizowany jest w ramach jubileuszu 25-lecia Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i jest objęty patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – 25 lecie Wolności.

Partnerami FRDL są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Szkoła Wajdy, Fundacja Orange i Fundacja Kino Polska. Konkurs organizuje Millionyou sp. z.o.o. 

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego